Spain

Zdolność kredytowa – jak zwiększyć swoją szanse na kredyt?

Zdolność kredytowa to – w dużym skrócie – zdolność kredytobiorcy do spłacania zaciągniętego zobowiązania. Aby ją obliczyć, bank zapyta o Twój dochód netto i stałe wydatki, takie jak raty dotychczasowych kredytów, koszt mieszkania, rachunki, alimenty, koszt utrzymania samochodu itp.

Następnie sprawdzi, czy pozostałe środki wystarczą Ci na opłacenie raty kredytu. To tzw. badanie zdolności kredytowej. Większość banków uważa za bezpieczną sytuację, gdy rata kredytu nie przekracza połowy wolnych przychodów miesięcznych potencjalnego kredytobiorcy.

Zdolność kredytowa – co bank bierze pod uwagę?

Choć każdy bank ma własne zasady wyliczania zdolności kredytowej, zazwyczaj jako dodatkowe informacje brane są pod uwagę następujące dane:

  1. Stan cywilny – zwykle łatwiej wziąć kredyt małżeństwu, niż singlom.
  2. Wykształcenie – im wyższe, tym lepiej.
  3. Status zawodowy – czy pracujesz w dużej, solidnej firmie, czy np. prowadzimy własną działalność gospodarczą. W przypadku działalności – im dłuższa jest historia firmy, tym większe masz szanse na kredyt.
  4. Regularność dochodów – zatrudnieni na umowę o pracę są znacznie atrakcyjniejszą grupą klientów dla banku, niż osoby zatrudnione na innych warunkach. Ze względu na nieregularność wpływów osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, banki stosują dużo bardziej restrykcyjną politykę przyznawania kredytów.
  5. Historia kredytowa – bank sprawdza, czy do tej pory regularnie spłacaliśmy swoje zobowiązania. Jeżeli w przeszłości miałeś problemy z regulowaniem zobowiązań finansowych, musisz się liczyć z odmową przyznania kredytu lub wydłużeniem procesu udzielania kredytu.
  6. Liczba osób w gospodarstwie domowym – im mniejsze są koszty utrzymania rodziny, tym bank chętniej przyzna Ci kredyt.
  7. Rodzaj i wartość nieruchomości kredytowanej, jak również stan realizacji inwestycji. Dla banku dużo mniej ryzykownym przedsięwzięciem jest sfinansowanie gotowego mieszkania, niż przysłowiowej „dziury w ziemi”.

Mamy to na Totalmoney: Kredyt gotówkowy na dowolny cel? Sprawdź nasze oferty!

Podejście do tematu zdolności kredytowej jest obecnie bezpieczne, dzięki temu ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy jest w znacznym stopniu ograniczone – już na etapie decydowania o wysokości kwoty kredytu.

Oblicz zdolność kredytową – jak to zrobić w domu?

Tajemnicą poliszynela jest, jak dokładnie wygląda bankowy scoring. Każdy bank liczy zdolność kredytową inaczej, ale w internecie dostępne są narzędzia, które pomogą Ci ustalić wstępnie, czy masz szansę na kredyt, o jakim myślisz. Jeśli wybierzesz kalkulator zdolności kredytowej na Totalmoney.pl, w kilka chwil dowiesz się, czy warto składać wniosek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *