Spain

Zdolność, a limit karty kredytowej

Zdolność kredytowa — czym jest?

Starasz się o swój pierwszy poważny kredyt gotówkowy i zastanawiasz się, czym właściwie jest zdolność kredytowa — co to oznacza i od czego zależy? Spróbuję Ci wyjaśnić, czym tak naprawdę jest zdolność kredytowa i jak możesz ją policzyć.

Zdolność kredytowa to — najprościej mówiąc — Twoja zdolność do spłaty kredytu, o który się ubiegasz, w wyznaczonym przez bank czasie. Posiadanie zdolności kredytowej jest warunkiem niezbędnym do tego, aby kredyt w ogóle otrzymać.

Wyjątek!

Bank może w niektórych przypadkach udzielić kredytu osobie nieposiadającej zdolności kredytowej, pod warunkiem, że posiada ona realny program uzdrowienia swojej sytuacji finansowej lub zgodzi się na szczególny rodzaj zabezpieczenia.

weź kredyt na dowolny cel

Od czego zależy zdolność kredytowa? Bank, zanim przyzna Ci kredyt, zajmie się szczegółową analizą dwóch obszarów Twojego życia. Sprawdzi dokładnie Twoje dochody — zarówno ich stabilność, jak i wysokość. Drugą jest analiza Twoich cech jakościowych.

Analiza dochodówAnaliza cech jakościowych
wysokość dochodów,źródło dochodów oraz systematyczność otrzymywania,aktualne obciążenia i zobowiązania,okres kredytowania, rodzaj i wysokość kredytu.wiek kredytobiorcy,stan cywilny,liczba osób w gospodarstwie pozostająca na utrzymaniu kredytobiorcy,wykształcenie,wykonywany zawód,sprawdzenie zdolności kredytowej.

Jak widać, dobrze przeprowadzona ocena zdolności kredytowej wymaga wielu informacji. Na szczęście, jeśli ubiegasz się o kredyt w banku, w którym posiadasz konto osobiste lub inne zobowiązania (np. kredyt lub kartę kredytową), zdolność kredytowa jest obliczana znacznie szybciej, ponieważ bank wiele z tych informacji już o Tobie posiada.

Mamy to na Totalmoney.pl: Tani kredyt hipoteczny — lista ofert stworzona dla Ciebie!

Obliczanie zdolności kredytowej – skoro wiesz już, czym jest zdolność kredytowa, to muszę Ci jeszcze wyjaśnić, w jaki sposób można ją obliczyć. Każdy bank liczy zdolność kredytową „po swojemu”. Scoring, czyli bankowa punktacja określająca zdolność kredytową, różni się, w zależności od instytucji. Samodzielne obliczanie zdolności kredytowej jest niemalże niemożliwie, ale masz inne opcje.

Po pierwsze możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, który w prosty i szybki sposób da Ci odpowiedź, czy możesz starać się o kredyt danej wysokości. Możesz udać się do eksperta finansowego, który zada Ci kilka pytań i przy Tobie wyliczy Twoją zdolność kredytową.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *