Spain

Prowizja za udzielenie kredytu – na czym to polega?

Przy udzielaniu kredytu gotówkowego, hipotecznego, samochodowego – musisz liczyć się z kosztami, jakie bank naliczy z tego tytułu. Już na samym początku może Cię niemile zaskoczyć prowizja bankowa. Czym ona jest i czy można jej w jakiś sposób uniknąć?

Prowizja kredytowa — czym jest prowizja?

Co to jest prowizja bankowa i czy każdy bank ją pobiera? Prowizja banku to nic innego jak jednorazowa opłata, jaką bank doliczy do Twojego  zobowiązania. Jest ona wyrażona w formie procentowej i obliczana od kwoty udzielonego zobowiązania.

Do bankowych prowizji zalicza się również opłaty pobierane cyklicznie, choćby te stosowane przy limitach na kartach kredytowych lub rachunkach ROR z udzielonym kredytem obrotowym bądź debetem.

Mamy to na Totalmoney.pl: Kredyt gotówkowy — weź gotówkę na dowolny cel!

Przepisy nie regulują wysokości prowizji od udzielonego kredytu. Każdy bank może określać ją w sposób dowolny, ale tak, aby łączne koszty mieściły się w limitach nakładanych na banki, m.in. przez tzw. ustawę antylichwiarską.

Prowizje bankowe są standardowymi opłatami operacyjnymi, których celem jest zrekompensowanie bankowi kosztów, które ten ponosi w związku z uruchamianiem kredytu.

Prowizja od kredytu może być płatna jednorazowo, na konto banku, jeszcze przed wypłatą środków kredytowych. Możesz też ją skredytować, czyli doliczyć jej kwotę do kapitału kredytu i rozłożyć jej płatność na raty. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku wzrośnie miesięczna rata kapitałowo-odsetkowa i mocniej będzie obciążała Twój budżet.

Prowizja bankowa i jej rodzaje

Błędem jest utożsamianie prowizji jako jednej opłaty, naliczanej wyłącznie przy udzielaniu kredytu. Wszystkie opłaty i prowizje kredytowe można podzielić na kilka rodzajów:

 • prowizja za udzielenie kredytu – pobierana przy wypłacie kredytu na konto klienta lub do rąk własnych, ewentualnie podlegająca skredytowaniu i doliczeniu do rat kapitałowo-odsetkowych;
 • prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu – przedterminowy zwrot środków finansowych pożyczonych od banku powoduje czasami, że kredytodawca naliczy prowizję, która ma zrekompensować utratę części odsetek przy wcześniejszej spłacie (wynosić może ona od 1 do 5 proc. kwoty spłacanego kapitału);
 • prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego – pobierana coraz rzadziej, utożsamiana z opłatą przygotowawczą, uiszczaną przez klienta przed przyznaniem decyzji kredytowej.

Przeczytaj też: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowizji i oprocentowaniu

Czy wiesz, że…?

Kwestię maksymalnych kosztów pozaodstekowych dla kredytów reguluje znowelizowana 11 marca 2016 roku ustawa antylichwiarska. Wprowadziła ona dwustopniowy limit dla rzeczonych kosztów, które nie mogą wynosić więcej niż:

 • 25 proc. kwoty podstawowej zobowiązania,
 • 30 proc. całego kapitału kredytu, czyli kwoty pożyczanej od banku lub firmy pozabankowej.

Czy można zaciągnąć kredyt bez prowizji?

Oczywiście znajdziesz oferty, przy których bank lub firma pożyczkowa nie pobierają żadnej prowizji.To najczęściej oferty promocyjne, więc szeroko reklamowane w mediach.

Szybka pożyczka bez prowizji to element przyciągający uwagę klienta. Dziś wiele firm pozabankowych oferuje produkty nie tylko bez prowizji, ale bez żadnych kosztów. Dzięki temu masz szansę oddać dokładnie tyle, ile pożyczasz — oczywiście tylko wtedy, jeśli jesteś nowym klientem danej instytucji.

Ile wynosi prowizja od kredytu gotówkowego?

Kredyty gotówkowe, które na ogół są zobowiązaniami krótkoterminowymi, będą miały wyższe prowizje, bo dzięki temu bank może na zobowiązaniu więcej zarobić.Sprawdzamy prowizje dla 20 000 zł na 24 miesiące:

 • 0 proc. – Alior Bank,
 • 1,99 proc. – Santander Bank Polska,
 • 4,99 proc. – PKO Bank Polski,
 • 6 proc. – Citi Handlowy,
 • 7,46 proc. – Eurobank,
 • 11,9 proc. – BGŻ BNP Paribas.

Prowizje przy kredycie gotówkowym mogą wynosić nawet kilkanaście procent, ale jeśli poszukasz, znajdziesz również oferty bez prowizji. Podobnie jak w przypadku zerowej prowizji od kredytu hipotecznego sprawdź, czy inne koszty kredytowe nie podwyższają nadmiernie łącznych kosztów kredytowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *