Spain

KREDYT SAMOCHODOWY

KREDYT SAMOCHODOWY – CO TO JEST?

Kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu celowego, czyli takiego, który musi być przeznaczony na zakup konkretnych rzeczy, w tym przypadku pojazdów. Za środki z kredytu można jednak nabyć nie tylko samochody, co może sugerować nazwa tego produktu finansowego. Pojazdy obejmują także przyczepy, kampery, motocykle, skutery, quady, traktory, maszyny budowlane, a nawet łodzie motorowe. Kredyty samochodowe udzielane są na nowe lub używane pojazdy, które posiadają ważny dowód rejestracyjny.

RODZAJE KREDYTÓW SAMOCHODOWYCH

Wyróżnia się kilka rodzajów kredytów samochodowych. Pierwszy z nich jest standardowy i polega na regularnej (comiesięcznej) spłacie rat kapitałowo-odsetkowych przez czas określony w umowie. Nie wymaga on wpłaty środków własnych w przeciwieństwie do drugiego rodzaju produktu, czyli kredytu jednoratowego. Jest on przeznaczony dla osób, które posiadają kwotę odpowiadającą w jakiejś części wartości pojazdu. Może to być na przykład 50%. W tym przypadku wpłacane są wymagane środki, a pozostałą kwotę oddaje się po upływie określonego w umowie czasu, może to być rok. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że kredyt ten nie jest oprocentowany. Najczęściej kredyty te oferowane są przez banki samochodowe, np. Toyota Bank.

Kolejnym rodzajem jest kredyt balonowy. Polega on na regularnej spłacie niskich rat, które obejmują przykładowo 80% wartości pojazdu. Ostatnia wpłata wynosi w tym przypadku pozostałe 20% i musi ona być jednorazowa.

GDZIE SZUKAĆ KREDYTU SAMOCHODOWEGO?

Oferty banków i innych instytucji kredytowych mogą znacząco się od siebie różnić, dlatego zaleca się skorzystanie z porównywarek kredytów samochodowych. Są one bardzo proste w obsłudze, zazwyczaj wystarczy wpisać kwotę i okres spłaty, by po chwili otrzymać symulację kredytów samochodowych i zobaczyć kilka najlepszych propozycji z różnych banków. Najtańszy kredyt pojawia się na samej górze listy. Oprócz nazwy instytucji widoczne jest oprocentowanie, RRSO, kwota do spłaty oraz wysokość przewidywanej raty. Podczas porównywania kredytów samochodowych warto korzystać z narzędzi dostępnych w Internecie. Pomocne są także kalkulatory kredytów samochodowych, które działają na podobnej zasadzie co porównywarki. Dostępne są również rankingi kredytów samochodowych przedstawiające najlepsze oferty w konkretnych bankach.

W JAKIM BANKU WZIĄĆ KREDYT SAMOCHODOWY?

Oferty banków różnią się między sobą kilkoma czynnikami, na które warto zwrócić uwagę. Istotne jest przede wszystkim oprocentowanie. W zależności od banku, zazwyczaj wynosi ono od 5% do 10%. Przykładowo kredyt samochodowy w Santander Consume Bank może mieć oprocentowanie w granicach 9,50%, natomiast w Deutsche Bank jest ono niższe i wynosi około 5%. Kluczowa dla wyboru tego produktu finansowego jest także RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. W zależności od wybranego banku, może ona wahać się między 8% a 16%, co jest sporą rozbieżnością. Dla przykładu – RRSO dla kredytu samochodowego w Getin Bank wynosi około 8%, ale w PKO Bank Polski jest wyższa i przekracza 15%. Nie bez znaczenia podczas zaciągania kredytu jest również prowizja. W niektórych instytucjach wynosi ona 0,00%, a w niektórych bliska jest nawet 10%, co znacznie zawyża koszty. Z tego względu warto porównywać kredyty samochodowe takich banków jak ING, mBank, Alior czy Getin Bank, by wybrać najkorzystniejsze warunki umowy.

KREDYT SAMOCHODOWY CZY GOTÓWKOWY?

Wiele osób chcących kupić pojazd zadaje sobie pytanie co wybrać: kredyt samochodowy czy gotówkowy? Zarówno jeden, jak i drugi można przeznaczyć na kupno nowego lub używanego samochodu. Odpowiedź w tym przypadku jest jednak jednoznaczna. Bardziej opłaca się kredyt samochodowy, ponieważ jest on po prostu tańszy. Skąd ta różnica? Głównie z kilku form zabezpieczenia. Banki udzielając kredytu samochodowego mają szereg różnych zabezpieczeń na wypadek braku spłaty. Najczęściej jest to zastaw rejestrowy, przywłaszczenie na zabezpieczenie i cesja z polisy AC. Kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany, ponieważ nie ma on tylu zabezpieczeń co kredyt samochodowy, dlatego też musi być zwyczajnie droższy.

JAKI KREDYT NA SAMOCHÓD UŻYWANY?

Wiele banków stosuje pewne ograniczenia co do kredytów samochodowych na pojazdy używane. Głównie dotyczą one wieku. Niektóre banki udzielają kredytów na samochody, które mają mniej niż 10 lat, inne na pojazdy do 15 lat. Co ważne, większość takich produktów finansowych ma zazwyczaj wyższe oprocentowanie kredytów samochodowych. Z tego względu część osób decyduje się na kredyt gotówkowy, w którym nie trzeba ujawniać celu zakupu i wiąże się z nim mniej formalności. A czy można wziąć kredyt samochodowy bez BIK? W bankach jest to właściwie niemożliwe. Instytucje te sprawdzają historię oraz zdolność kredytową, by później uniknąć problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Można za to zdecydować się na pożyczkę samochodową w popularnych parabankach, która nie wymaga przedstawiania tak wielu dokumentów i dostępna jest z pewnością w krótszym czasie niż kredyt samochodowy.

KREDYT SAMOCHODOWY NA FIRMĘ CZY LEASING?

Osoby prowadzące własny biznes mogą mieć dylemat czy wziąć kredyt samochodowy na firmę, czy może zdecydować się na leasing. Kredyt wiąże się z wieloma formalnościami i nie jest udzielany ot tak. Często banki dokonują nawet oceny biznes planu sprawdzając w ten sposób, czy dana firma będzie zdolna do spłaty zobowiązań. A jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania kredytu samochodowego dla firmy? W tym przypadku konieczne jest przedstawienie wypisu z CEiDG lub KRS, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami z US oraz dołączenie sprawozdań finansowych. Plusem takiego rozwiązania jest jednak możliwość zaliczenia np. odsetek i opłat manipulacyjnych do kosztów działalności firmy.

Leasing natomiast jest to forma dzierżawy, czyli wypożyczenia pojazdu. Wiąże się on z prawem, ale nie obowiązkiem, do wykupu samochodu. W tym przypadku możliwe są dwa rozwiązania: leasing finansowy (podobny do kredytu samochodowego) lub leasing operacyjny (traktowany jako usługa). Główna różnica między kredytem samochodowym a leasingiem polega na tym, że w przypadku tego drugiego rozwiązania wymagany jest wkład własny, który może wynieść od 1% wartości samochodu.

KREDYT SAMOCHODOWY – WADY I ZALETY

Kredyt samochodowy ma oczywiście zalety i wady. Wśród korzyści najczęściej wymienia się stosunkowo niskie oprocentowanie (w porównaniu do kredytów gotówkowych), duży wybór ofert różnych banków i instytucji finansowych, korzystne warunki kredytów oferowanych przez banki konkretnych marek samochodowych, długi okres kredytowania. Rozwiązanie to ma też niestety minusy. Kredyt samochodowy jest trudniej dostępny, wymaga wielu formalności, zabezpieczeń, a ponadto kredytodawca staje się też współwłaścicielem auta. Dla wielu osób uciążliwe może być przedstawianie wielu dokumentów, nie tylko potwierdzających tożsamość, ale również tych weryfikujących osiągane dochody.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *