Spain

Kredyt na PIT – w którym banku?

Kredyt na PIT — jak działa?

Kredyty gotówkowe na PIT nie różnią się znacznie od „standardowych” kredytów gotówkowych. Ich znakiem rozpoznawczym stała się jednak szybka i uproszczona procedura — chcąc ubiegać się o taki rodzaj pożyczki, wystarczy okazać dowód osobisty i dokument rocznego zeznania podatkowego.

Dzięki temu nie musisz przedstawiać tak często wymaganego zaświadczenia o zarobkach czy wyciągu z konta. Oferta na kredyt na PIT 11 jest jednak produktem sezonowym i ma ograniczenie czasowe — w większości banków można z niej skorzystać tylko do końca czerwca. Niektóre banki przygotowały również ofertę dla przedsiębiorców, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (kredyt na PIT 36).

Kredyt firmowy na PIT jest jednak znacznie mniej popularny i w większości przypadków, oferty banków skierowane są tylko dla osób zatrudnionych na umowę o pracę i posiadających PIT-11.

Kredyt na PIT online — procedura ubiegania się o kredyt na PIT, praktycznie nie różni się od tej standardowej. Oznacza to, że jeśli chcesz złożyć wniosek o kredyt, możesz zrobić to online, nie wychodząc z domu.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę banku, wypełnisz formularz odpowiednimi danymi, a jako załącznik, przekażesz skan dokumentu, który otrzymałeś od swojego pracodawcy. Decyzję kredytową powinieneś otrzymać jeszcze tego samego dnia.

Kredyt na PIT — gdzie?

Niestety nie każdy bank posiada w swojej ofercie propozycję kredytu udzielanego na podstawie rocznego zeznania podatkowego. Większość z nich jedynie reklamuje w ten sposób swoją standardową ofertę, a w razie wątpliwości i tak prosi o dostarczenie dodatkowych dokumentów potrzebnych do weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy.

Kredyt na PIT 11 – w jakim banku?

Na tę chwilę, specjalną propozycję kredytu na PIT, przygotował Noble Bank. Chcąc otrzymać kredyt na maksymalną kwotę 150 000 zł, wystarczy okazać dowód osobisty oraz PIT-11 z potwierdzeniem wpływu wynagrodzenia, PIT-37 lub PIT-40A za 2018 rok. Oferta przygotowana przez bank jest jednak ograniczona czasowo, a powyższe dokumenty honorowane są tylko w pierwszym półroczu 2019 roku.

Niektóre banki nie posiadają sezonowej oferty kredytu na PIT, ale respektują ten dokument jako potwierdzenie dochodów kredytobiorcy. Taką ofertę przygotował bank PKO BP. Pożyczka udzielana jest bez żadnych dodatkowych zaświadczeń, a wypłata gotówki realizowana jest tego samego dnia, co złożenie wniosku.

W ten sposób można pożyczyć od 1 000 do 30 000 zł na minimum 36 miesięcy. Bank PKO BP umożliwia swoim klientom skorzystanie z opcji kredyt online na PIT, wystarczy, że zalogują się oni do swojej bankowości elektronicznej iPKO i złożą wniosek.

Do takiego banku zalicza się również Bank Millennium, który przygotował ofertę, jaką jest kredyt konsolidacyjny. Warunkiem otrzymania pożyczki, jest złożenie wniosku kredytowego wraz z dokumentem potwierdzającym źródła dochodów (może być to PIT, wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące lub zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę).

Millenium kredyt na PIT — niestety w ofercie banku nie znajdziemy pożyczki gotówkowej udzielanej na podstawie rocznego zeznania podatkowego. Chcąc posłużyć się jedynie tym dokumentem, możesz wnioskować tylko o przyznanie pożyczki konsolidacyjnej.

A jak wygląda sprawa w innych bankach? ING Bank Śląski posiada w swojej ofercie pożyczkę gotówkową dla klientów Premium. Korzystając z tej oferty, możesz pożyczyć nawet 250 000 zł na dowolny cel.

Z opcji ING kredyt na PIT skorzystać mogą osoby, które pracują na umowę o pracę, pozostają w stosunku służbowym, należą do służb mundurowych lub są zatrudnieni na podstawie wyboru i powołania. W takim wypadku do złożenia wniosku wystarczy, że przedstawią jeden z trzech dokumentów:

  • PIT 11 lub PIT 40,
  • zaświadczenie o dochodach,
  • lub wyciąg z banku potwierdzający wpływy na rachunek.

Chcąc znaleźć najlepszą ofertę kredytu na PIT, należy sprawdzić aktualne oferty banków, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hasło np. eurobank kredyt na PIT czy alior bank kredyt na PIT. Należy jednak pamiętać, że w większości banków nie znajdziesz oferty, która nazywa się właśnie w ten sposób.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy sam dokument rocznego zeznania podatkowego wystarczy, aby zaciągnąć konkretną pożyczkę, należy zweryfikować tę informację, zaglądając do sekcji „potrzebne dokumenty” znajdującej się w ofercie danego kredytu.

Kredyt na PIT bez BIK

Wiedząc, że tak naprawdę oferty banków dotyczących kredytu na PIT, to często tylko zabieg marketingowy, warto zastanowić się, czy w takim razie możliwy jest kredyt na PIT 11 bez BIK udzielany przez parabanki? Instytucje finansowe, które zajmują się udzielaniem pożyczek w tej dziedzinie, bezapelacyjnie wygrywają z bankami, ponieważ nie potrzebują żadnych dokumentów potwierdzających dochody kredytobiorcy.

W większości przypadków wystarczą tylko dowód osobisty oraz oświadczenie złożone przez klienta dotyczące uzyskiwanych dochodów. W niektórych przypadkach weryfikacja zdolności kredytowej odbywa się automatycznie za pomocą skanu rachunku bankowego (metoda screen scraping), wtedy do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dokumentów. Cały proces, łącznie z wypełnieniem formularza kredytowego, odbywa się online i trwa kilka minut.

Sprawdziliśmy również, jak wyglądają oferty kredytu na PIT w przypadku spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych. Skok Stefczyka przygotował w 2016 roku ofertę pożyczki dla osób zatrudnionych na umowę o pracę i posiadających PIT 11 (Skok Stefczyka kredyt na PIT 11).

Korzystając z tej oferty, można było pożyczyć nawet 5 000 zł na dowolny cel. Promocja jednak została zakończona i obecnie nie znajdziemy oferty podobnej do Skok kredyt na PIT.

Kredyt na PIT — czy warto?

Oferta kredytu na PIT może być dla nas niezwykle korzystna, na co wpływ ma nie tylko uproszczona procedura starania się o pożyczkę (w tym ograniczona lista potrzebnych dokumentów), ale również szybsza decyzja kredytowa. Wiele banków przy pozostałych ofertach kredytu, wymaga od swoich klientów przedstawienia zaświadczenia o zarobkach, co znacznie wydłuża proces starania się o kredyt.

Decydując się jednak na pożyczkę na PIT, należy mieć na uwadze fakt, iż banki w razie problemów z weryfikacją zdolności kredytowej klienta i tak proszą o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Oznacza to, że cały proces może się znacznie wydłużyć, dlatego przed złożeniem wniosku warto sprawdzić wszystkie zapisy dotyczące oferty.

Pamiętaj również o tym, że najwięcej propozycji skierowanych jest do osób, które pracują na umowę o pracę i otrzymują PIT 11. Osobom samozatrudnionym znacznie trudniej będzie otrzymać kredyt tylko i wyłącznie na podstawie tego dokumentu.

Zdecydowaną zaletą dla klienta może być również fakt, iż banki coraz częściej odchodzą od pomysłu przygotowywania oferty kredytowej na PIT, ponieważ jest ona ograniczona czasowo. Korzystniejsza jest oferta ciągła, która trwa przez cały rok i którą możesz wykorzystać na dowolny cel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *