Spain

Kredyt gotówkowy w 3 krokach

Kredyt gotówkowy: krok 1 – konsultant

Wysłałeś zgłoszenie – jedno, a może kilka. Wcześniej porównałeś oferty, wybrałeś tę z najrozsądniejszą ratą, a teraz czekasz na rozmowę z pracownikiem banku. Konsultant nie wie o Tobie za dużo, więc dla zweryfikowania i wstępnego sprawdzenia zdolności kredytowej zada Ci kilkanaście pytań. Standardowa rozmowa może trwać nawet trzy kwadranse  – weź to pod uwagę.

Pamiętaj też, że bank może zadzwonić do Ciebie w kilka minut lub kilka godzin od wysłania zgłoszenia. Sprawdziliśmy już wiele banków i niestety – nie ma na to reguły.

Jakie pytania może zadać konsultant?

  • Źródło uzyskiwania dochodów. Na wszelki wypadek miej przy sobie wizytówkę, bo będziesz zapytany o nazwę, adres, NIP, REGON, telefon firmy — Twojej lub tej, w której pracujesz.
  • Dane z dowodu osobistego. Seria, numer, data wydania/ważności dowodu.
  • Wysokość otrzymywanych dochodów netto.
  • Miesięczne wydatki (czynsz, telefon, internet i inne)
  • Niezaleganie z ZUS, US czy wobec innych instytucji – jeśli prowadzisz działalność gospodarczą.
  • Twoje zobowiązania. Podsumuj wszystkie raty kredytów, przypomnij sobie, jakie limity mają Twoje karty kredytowe i linia kredytowa w koncie.
  • Zgodę na przetwarzanie danych do celów marketingowych. Jeśli nie chcesz otrzymywać korespondencji marketingowej, możesz odmówić.
  • Zgodę na weryfikację w BIK. Tu już odmówić nie możesz. W większości banków weryfikacja zostanie przeprowadzona już w trakcie rozmowy.
  • Zgodę na weryfikację w bazach BIG.

Dzięki temu już przez telefon poznasz wstępną decyzję kredytową. Rób notatki lub poproś o podesłanie mailem szczegółowych ustaleń. Mogą się przydać w późniejszym czasie.

Kredyt gotówkowy: krok 2 – placówka bankowa

Dzięki wstępnej weryfikacji wiesz już, że możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy na warunkach, które Cię interesują. Konsultant najprawdopodobniej przekieruje Cię do placówki w Twoim mieście, abyś mógł podpisać umowę i zweryfikować dokumenty.

No właśnie – nie zapomnij i koniecznie weź ze sobą dowód osobisty. Wydrukuj (albo wygeneruj do PDF) wyciąg z konta. Zapytaj konsultanta o wymagany w danym banku okres – 1, 3 czy 6 miesięcy. Jeśli masz dodatkowe dokumenty, weź je — mogą się nie przydać, ale w razie czego będziesz przygotowany — po co masz chodzić dwa razy.

Może się zdarzyć (niestety, w większości banków), że doradca w placówce zapyta Cię o to samo, o co pytał już konsultant – najczęściej wynika to z ograniczeń systemowych. Choć w niektórych instytucjach wizyta ograniczy się jedynie do okazania dowodu osobistego i podpisania umowy – dopytaj przez telefon, jak wygląda proces w wybranej przez Ciebie instytucji.

Zwróć uwagę na przedstawioną Ci ofertę. Nie powinna różnić się od tej, którą poznałeś za pośrednictwem Call Center. Dopytaj o wszystkie szczegóły i sprawdź, czy nie różnią się od tego, co powiedział Ci konsultant.

Kredyt gotówkowy: krok 3 – kurier

Jeśli w Twojej miejscowości nie ma placówki banku, który wybrałeś, albo nie zależy Ci aż tak na czasie, możesz zamówić kuriera z umową. Wtedy to on zajmie się weryfikacją dowodu osobistego. W ciągu kilku dni roboczych dostarczy Ci umowę, sprawdzi dokument, odbierze podpisaną i odwiedzie do banku. Wypłata gotówki nastąpi w momencie, w którym umowa zostanie sprawdzona i zaakceptowana przez bank.

I jak? Nie taki kredyt straszny, jak go malują, prawda? Powodzenia!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *