Spain

Kredyt dla firm na start – czy jest dostępny także dla influencerek?

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie przyjaciółka, która zdecydowała się na założenie własnej działalności. Od miesięcy przygotowywała swój sklepik internetowy z akcesoriami dla przyszłych i młodych mam oraz dla maluchów w wieku od 0 do 3 lat.

Kiedy biznes powoli ruszał, a ona zrezygnowała z pracy w korporacji, żeby skupić się na własnym biznesie, okazało się, że… jest w ciąży. Postanowiłam pomóc jej znaleźć rozwiązanie — być może któraś z Was również skorzysta z tych pomysłów. Powodzenia!

Kredyt na start dla jednoosobowej działalności

Niezależnie od tego, czy właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą i zapragnęłaś pracować w domowym zaciszu, czy też porzuciłaś nudną pracę w korporacji, by stać się swoim sterem, żaglem i okrętem, to właśnie teraz zaczynasz swoją przygodę jako własna szefowa. 

Jak nietrudno się domyślić, na początku zleceniodawcy nie pchają się drzwiami i oknami, a Twój biznes jeszcze nie przynosi zbyt dużych zysków. A podatki i ZUS płacić trzeba — zwłaszcza jeśli decyzja o „przejściu na swoje” zbiegła się w czasie z informacją o ciąży. Ciężko w takim momencie, odłożyć środki na własne utrzymanie, a co dopiero myśleć o rozwoju firmy.

W takich przypadkach nowa firma najczęściej wybiera kredyt „na start”, który może Ci zostać udzielony już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Taką ofertę przygotował, chociażby mBank(pożyczka do 30 tys. zł), PKO BP (nawet do 100 tys. zł), czy ING Bank Śląski (oferta kredytu do 1,2 mln zł w zależności czy wybierzesz opcję z zabezpieczeniem oraz czy korzystasz z promocji pożyczki bez prowizji).  

Kredyt dla Twojej firmy 
sprawdź najlepsze oferty

Kredyt na start — kto może go otrzymać?

Podobnie jak w przypadku innych kredytów, podstawowym warunkiem otrzymania kredytu na start, będzie złożenie wniosku kredytowego. Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak:

 • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS i Urzędu Skarbowego,
 • biznesplan,
 • wpis do rejestru działalności gospodarczej,
 • zaświadczenie o możliwości zabezpieczenia kredytu.

Jak zabezpieczyć kredyt na start?

Wyższa kwota kredytu wymaga zabezpieczenia. Możesz wybrać jeden ze sposobów:

 • skorzystaj z poręczenia osoby trzeciej,
 • wykonaj cesję wierzytelności,
 • podpisz weksel in blanco,
 • wykonaj zastaw na majątku trwałym firmy, za pomocą hipoteki na nieruchomości.

Co można kupić za kredyt na start?

Banki dają dużą swobodę przedsiębiorcom w tej kwestii. Środki pochodzące z kredytu na rozwój działalności możesz przeznaczyć na to, czego akurat potrzebujesz — maszyny, narzędzia, reklamę, sprzęty, niezbędne materiały. Bardzo wiele zależy od specyfiki branży, w której działasz. Najczęściej środki te przeznaczane są na:

 • Zakup towarów — jeśli zdecydowałaś się prowadzić sklep, np. z akcesoriami dla malucha, to już wiesz, że akcesoria dla dzieci, ubranka czy kosmetyki potrafią sporo kosztować. Jestem pewna, że ciężko będzie Ci wyłożyć pieniądze na zaopatrzenie z własnej kieszeni.
 • Zakup urządzeń — nie można prowadzić sklepu internetowego bez komputera, legalnego oprogramowania i dobrego aparatu. Podobnie jak nie można wyobrazić sobie, żeby vloger nie posiadał porządnej kamery, dobrego oświetlenia czy mikrofonu.
 • Działania marketingowe — reklama w social mediach potrafi pochłonąć mnóstwo pieniędzy — zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz i uczysz się na własnych błędach. Jeśli doliczymy do tego reklamy w gazetach parentingowych czy na ulotkach rozdawanych na targach branżowych, to może się okazać, że potrzebujesz naprawdę sporej gotówki.

Uzyskane w ten sposób środki możesz oczywiście przeznaczyć na więcej niż jeden cel. Pamiętaj jednak o tym, aby rejestrując własną działalność, odpowiednio dobrać PKD. Zły dobór może skutkować negatywną decyzją kredytową w banku.

Kredyt „na start” dla wolnych zawodów

Niestety, nie istnieje coś takiego jak kredyt „na start” dla wolnych zawodów, ale… przedstawiciele tych grup wcale nie są na przegranej pozycji. Wręcz przeciwnie — wiele banków przygotowuje oferty dla przedstawicieli wolnych zawodów na o wiele lepszych warunkach! Bank oferuje często niższą marżę, odstępuje od naliczania prowizji oraz zgadza się na niewysokie oprocentowanie. Dlaczego tak się dzieje?

Dzięki temu, że nie funkcjonuje jedna, wspólna definicja pojęcia „wolny zawód”, bankom ciężko jest ocenić, która profesja się do nich zalicza. Przyjęło się sądzić, że osoba, która reprezentuje wolny zawód, powinna pracować na własny rachunek, bez dodatkowej umowy o pracę, umowy o dzieło, zlecenie czy innych podobnych.

Takie osoby muszą wykonywać swoją pracę osobiście, charakteryzować się wysokimi kompetencjami zawodowymi, być samodzielne i odczuwać odpowiedzialność za wykonywaną pracę. Najczęściej przedstawiciele wolnych zawodów reprezentują profesje, na które zapotrzebowanie będzie jeszcze przez najbliższe lata, dlatego banki chętniej udzielają takim osobom kredytów.

Czytaj więcej: Jak dostać kredyt na założenie własnej firmy?

Zdolność kredytowa a wolny zawód

W tej kwestii banki nie stosują żadnej taryfy ulgowej i zawsze bardzo dokładnie sprawdzają zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy. Bank, niezależnie od tego, komu udziela kredytu, bierze pod uwagę nie tylko wysokość zarobków czy historię kredytową, ale również wykształcenie, ilość osób w gospodarstwie domowym, wiek kredytobiorcy oraz posiadane zobowiązania.

Kredyt dla infulencera?

Jeśli masz jednoosobową działalność gospodarczą, to cała procedura wygląda bardzo podobnie jak w przypadku ubiegania się o kredyt osoby zatrudnionej na umowę o pracę. Wniosek kredytowy możesz złożyć za pomocą strony internetowej.

Do wniosku możesz dołączyć oświadczenie o dochodzie, zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS i US. Na podstawie podanych danych, bank sprawdzi Twoją historię kredytową w bazach dłużników oraz zbada Twoją zdolność do spłaty zobowiązania. Następnie otrzymasz decyzję kredytową.

Kredyt gotówkowy 
najlepsze oferty na rynku

Na co można wydać pieniądze z kredytu?

Podobnie jak w przypadku kredytu na start dla przedsiębiorców, banki pozostawiają w tej sprawie sporą dowolność. Sporo osób jednak decyduje się przeznaczyć kredyt na inwestycje — wtedy bank chętniej przyznaje wysokie kwoty na dogodnych warunkach. Środki pozyskane w ten sposób możesz przeznaczyć na zakup lub remont lokalu, w którym będziesz np. trzymać towar lub kręcić odcinki na swojego vloga.

Kredyt dla przedsiębiorców z dłuższym stażem

Znasz to uczucie, kiedy siadasz do komputera, aby napisać najnowszy artykuł na swojego bloga, a Twoje dziecko przez przypadek wylewa na niego cały kubek kawy? A może maleństwo zainteresowało się Twoim nowym aparatem i ze zbyt dużą atencją wciskało jednocześnie wszystkie guziczki?

Niestety takie „losowe wypadki” zdarzają się dość często, nawet jeśli prowadzisz swoją firmę już od jakiegoś czasu. Pytanie, skąd w takim wypadku wziąć nagle 10 tys. na zakup nowego sprzętu?

Przeczytaj też: Co musisz wiedzieć, żeby założyć własną firmę.

Na szczęście staż firmy ma bardzo duży wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Jeśli prowadzisz swoją firmę powyżej 12 miesięcy, to dla banku jesteś wiarygodnym klientem, ponieważ możesz przedstawić PIT-y za ubiegły rok oraz bilans czy rachunek zysków i strat.

Niemal wszystkie banki posiadają w swojej ofercie kredyty dla przedsiębiorców z dłuższym stażem, więc bez problemu będziesz mogła wybrać interesującą Cię opcję. Ja znalazłam kilka ciekawych ofert:

 1. mBank — Pożyczka dla firm: 200 tys. zł na dowolny cel, okres kredytowania: 84 miesiące
 2. Santander — kredyt dla firm Biznes Ekspres: nawet 500 tys. zł na dowolny cel, okres kredytowania: do 5 lat (60 miesięcy)
 3. Bank PKO — Prosta pożyczka dla firm: nawet 500 tys. zł na dowolny cel, okres kredytowania: do 60 miesięcy
 4. Nest Bank — BIZnest Kredyt w Ratach — Przedsiębiorca: nawet 800 tys. zł na dowolny cel, okres kredytowania: do 12 lat (144 miesiące)

Kredyt dla firmy – jakie dokumenty?

Przygotowałam dla Ciebie listę dokumentów, które są najczęściej wymagane przez bank:

 • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o nadaniu numeru REGON i NIP,
 • zgoda współmałżonka na zaciągniecie zobowiązania,
 • w przypadku spółek — odpis z KRS umowa lub statut spółki
 • dokumenty finansowe w zależności od formy opodatkowania: bilans oraz rachunek zysków i strat, decyzja US o wysokość podatku dochodowego, PIT-28 lub PIT-36/PIT-36L z załącznikiem PIT/B za miniony rok.

Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o dostarczenie wyciągu z rachunków firmowych.

Influencer — zawód przyszłości?

Niezależnie od tego, czy oddajesz się swojej pasji, pisząc, robiąc zdjęcia czy nagrywając filmy na YouTube, tworzysz jeden z internetowych zawodów przyszłości. Z Twoją opinią liczy się bardzo wiele osób, które regularnie odwiedzają Twoje media społecznościowe.

Być może niedługo zdolność kredytową będziemy mierzyć również ilością followersów czy ilościami zasięgów. Na szczęście, zawód ten jest coraz częściej uznawany przez banki, a przedstawicielom wolnych zawodów, coraz łatwiej będzie otrzymać kredyt na dalszą działalność.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *