Spain

Jak wybrać właściwą ofertę kredytu gotówkowego?

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy. Na remont, pralkę, wyjazd – czy to ważne? Wysłałeś zgłoszenie, czekasz na telefon od bankowego doradcy, bo chcesz wziąć kredyt gotówkowy. Co wybierzesz? Bank, który oddzwoni jako pierwszy? Bank, który skusi Cię niższym oprocentowaniem, czy bank, który nie wymaga sterty dokumentów? O co warto zapytać, jak sprawdzić ofertę i jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy? Podpowiadamy!  

Przygotuj się do rozmowy z pracownikiem banku. Konsultant zada Ci przynajmniej kilkanaście pytań – odpowiedzi na nie umożliwią weryfikację Twojej zdolności kredytowej.

Rozmowa z konsultantem – o co zapyta i o co zapytać?

W zależności od tego, w jaki sposób otrzymujesz dochód, możesz usłyszeć pytanie o:

•    Źródło uzyskiwania dochodów. Będą potrzebne dane firmy – adres, NIP, REGON, telefon – Twojej lub tej, w której pracujesz. Pamiętaj, że nie wszystkie banki umożliwiają konsultantom samodzielne sprawdzenie tych danych w CEIDG, więc na wszelki wypadek miej przy sobie wizytówkę. To zdecydowanie przyspieszy proces.
•    Dane z dowodu osobistego. Wystarczy znać datę wydania i ważności, serię i numer dowodu, bo dokument zostanie zweryfikowany później.
•    Wysokość dochodów – najczęściej wystarczy Twoja deklaracja.
•    Twoje miesięczne wydatki. W zależności od banku możesz zostać zapytany wyłącznie o swoje wydatki lub o wydatki gospodarstwa domowego.
•    Niezaleganie z ZUS, US czy wobec innych instytucji – jeśli prowadzisz działalność gospodarczą.
•    Zobowiązania. Niektóre banki zapytają o  datę zawarcia i spłaty kredytu mieszkaniowego.
•    Zgodę na przetwarzanie danych do celów marketingowych. Ta zgoda nie może być wymagana – jeśli więc nie chcesz otrzymywać korespondencji marketingowej, możesz odmówić.
•    Zgodę na weryfikację w BIK. W większości banków weryfikacja zostanie przeprowadzona już w trakcie rozmowy.
•    Zgodę na weryfikację w bazach BIG.

Rozmowa z konsultantem trwa dłuższą chwilę, dlatego wysyłając zgłoszenie, miej w zapasie kilkadziesiąt minut, które będziesz mógł mu poświecić. Dzięki odpowiedziom na zadane pytania poznasz wstępną decyzję kredytową. Dowiesz się, na jaki kredyt gotówkowy możesz liczyć i jak wyglądać będzie ścieżka jego udzielenia.

Nie zapomnij zapytać o:
•    Całkowity koszt kredytu. Nie sugeruj się tylko oprocentowaniem. Dlaczego? O tym poniżej.
•    Ubezpieczenie. W niektórych bankach jest wymagane, w niektórych… dosprzedawane. Zapytaj o wysokość raty z ubezpieczeniem i bez i koniecznie dopytaj o warunki, zanim się na nie zdecydujesz.
•    Możliwość i ewentualny koszt wcześniejszej spłaty kredytu (bank nie powinien pobierać za to opłaty).
•    Proces i wymagane dokumenty. Jeśli konsultant skieruje Cię do placówki bankowej, zapytaj o dokumenty, które powinieneś ze sobą wziąć. Może się okazać, że potrzebny będzie wyciąg z konta za 6 miesięcy (dodatkowo potwierdzony bankową pieczątką) – a nie chcesz chyba logować się do bankowości elektronicznej na komputerze doradcy?
•    Możliwość skorzystania z promocji na kredyt gotówkowy.  Może się zdarzyć, że usłyszysz warunki standardowej oferty, a Ty widziałeś promocyjne oprocentowanie w porównaniu. Zapytaj, czy i na jakich warunkach możesz obniżyć oprocentowanie kredytu gotówkowego i poproś o tę konkretną, promocyjną ofertę banku.

Kredyty gotówkowe — po co sprawdzać RRSO?

Wybierając kredyt gotówkowy zwróć uwagę na RRSO, które uwzględnia wszystkie dodatkowe opłaty, w tym prowizję, opłatę przygotowawczą czy ubezpieczenie. Może się okazać, że kredyt z oprocentowaniem 0 proc. będzie miał 12% RRSO – podwyższają je właśnie te dodatkowe koszty, na które często nawet nie zwracamy uwagi. Aby obliczyć całkowity koszt kredytu gotówkowego, możesz skorzytać z bezpłatnego narzędzia jakim jest kalkulator RRSO.

Zawsze zapytaj o całkowitą kwotę do spłaty – dowiesz się, ile rzeczywiście będzie kosztowała Cię dana pożyczka gotówkowa. Najważniejsza zasada, którą powinieneś się kierować, brzmi: Im niższe RRSO, tym korzystniejszy kredyt.
Jak obniżyć oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Zaletą wykupienia ubezpieczenia za pośrednictwem banku jest to, że to on załatwi wszystkie formalności, a dodatkowo może wpłynąć na wysokość prowizji lub oprocentowania. Jednak zanim dasz się namówić, porównaj całkowity koszt kredytu z ubezpieczeniem i bez niego — sprawdź, która wersja będzie korzystniejsza. Weź pod uwagę, że ubezpieczenie stanowi dodatkową wartość, a nie tylko koszt.

Sprawdź także, czy bank nie obniży oprocentowania kredytu, jeśli zdecydujesz się na założenie w nim konta osobistego. Jeśli taki rachunek jest bezpłatny, to weź to pod uwagę, ale jeżeli bank nalicza opłaty za prowadzenie konta, to przelicz, ile dodatkowo zapłacisz za nie w trakcie całego okresu spłaty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *